ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ 2019

program-2018

Δε Τρ Τε Πε Πα Σα Κυ
1
2
3
4
5
Έκθεση «14 Ιστορίες Αντίστασης»
Έκθεση «14 Ιστορίες Αντίστασης» @ Κτίριο 6, πρώην ΕΑΤ-ΕΣΑ, Πάρκο Ελευθερίας. Κέντρο Τεχνών Δήμου Αθηναίων
Οκτ 5 – Οκτ 30 όλη την ημέρα
Επιστημονική επιμέλεια/ έρευνα/ κείμενα: Γιάννης Γκλαβίνας, δρ. Ιστορίας, Αρχειονόμος Γενικά Αρχεία του Κράτους – Κεντρική Υπηρεσία & Μενέλαος Χαραλαμπίδης, δρ. Ιστορίας Σχεδιασμός έκθεσης: Άννα Ενεπεκίδου, Ίδρυμα της Βουλής & Θύμιος Πρεσβύτης, Peak design Τοποθεσία: Κτίριο 6,
Έκθεση «Χαράγματα Μνήμης 1941 – 1944: Aπό τη συλλογή του Χρήστου Π. Μοσχανδρέου»
Έκθεση «Χαράγματα Μνήμης 1941 – 1944: Aπό τη συλλογή του Χρήστου Π. Μοσχανδρέου» @ Βίλα Ζωγράφου
Οκτ 5 – Νοε 10 όλη την ημέρα
Έκθεση με εικαστικό και εκδοτικό υλικό, χαρακτικά, αφίσες, προκηρύξεις και λευκώματα από τη συλλογή του Χρήστου Π. Μοσχανδρέου, που αποτυπώνουν την περίοδο της Κατοχής-Αντίστασης-Απελευθέρωσης. Διοργάνωση: Βουλή των Ελλήνων και Δήμος Ζωγράφου Τοποθεσία: Βίλα Ζωγράφου, Γεωργίου
6
Ιστορικός περίπατος «Αντίσταση και δωσιλογισμός στην κατοχική Αθήνα» 10:30
Ιστορικός περίπατος «Αντίσταση και δωσιλογισμός στην κατοχική Αθήνα» @ Προπύλαια Πανεπιστημίου Αθηνών
Οκτ 6, 10:30
Περιήγηση με τον ιστορικό Μενέλαο Χαραλαμπίδη Σημείο συνάντησης: Προπύλαια Πανεπιστημίου Αθηνών Ώρα έναρξης: 10:30
7
8
9
10
11
Επιστημονική Διημερίδα «Μνήμη, μαρτυρία και η ψηφιακή προσέγγιση της ιστορίας: το Αρχείο Μνήμες από την Κατοχή στην Ελλάδα»
Επιστημονική Διημερίδα «Μνήμη, μαρτυρία και η ψηφιακή προσέγγιση της ιστορίας: το Αρχείο Μνήμες από την Κατοχή στην Ελλάδα» @ Κεντρικό κτίριο ΕΚΠΑ
Οκτ 11 – Οκτ 12 όλη την ημέρα
Διοργάνωση: Εργαστήριο Ιστορικής Έρευνας και Τεκμηρίωσης του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας (Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών) σε συνεργασία με το Πρόγραμμα «Μνήμες από την Κατοχή στην Ελλάδα» (Memories of the Occupation in Greece-MOG) του Ελεύθερου
Ξενάγηση «Μετά την απελευθέρωση: ανασυνθέτοντας την ιστορία της απόκρυψης μέσα από τα αρχεία του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου»
Ξενάγηση «Μετά την απελευθέρωση: ανασυνθέτοντας την ιστορία της απόκρυψης μέσα από τα αρχεία του Εθνικού Αρχαιολογικού Μουσείου» @ Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο
Οκτ 11 – Οκτ 12 όλη την ημέρα
Διοργάνωση: Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο Τοποθεσία: Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, 28ης Οκτωβρίου (Πατησίων) 44 Ώρα έναρξης: 12:00 και επανάληψη ανά 40 λεπτά. Έναρξη τελευταίας περιήγησης: 13.30. Για την παρακολούθηση κάθε περιήγησης είναι απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στα
Κατάθεση στεφάνων στη μνήμη των πατριωτών που καταδικάστηκαν από το Ναζιστικό Στρατοδικείο 11:00
Κατάθεση στεφάνων στη μνήμη των πατριωτών που καταδικάστηκαν από το Ναζιστικό Στρατοδικείο @ Κτίριο ΦΣ Παρνασσός
Οκτ 11, 11:00
Επετειακή τελετή του Φιλολογικού Συλλόγου Παρνασσός Τοποθεσία: Κτίριο ΦΣ Παρνασσός, Πλατεία Αγ. Γεωργίου Καρύτση 8 Ώρα έναρξης: 11:00
Μουσική παράσταση «Τα ρεμπέτικα του πολέμου και της Κατοχής 20:00
Μουσική παράσταση «Τα ρεμπέτικα του πολέμου και της Κατοχής @ Θέατρο Άλσος
Οκτ 11, 20:00
Μουσική παράσταση με το Δημήτρη Μυστακίδη
12
Έπαρση σημαίας και κατάθεση στεφάνων 11:00
Έπαρση σημαίας και κατάθεση στεφάνων @ Βράχος της Ακρόπολης, Μνημείο Αγνώστου Στρατιώτη
Οκτ 12, 11:00
Έπαρση της σημαίας στο βράχο της Ακρόπολης και κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη – Επετειακή τελετή του Δήμου Αθηναίων Ώρα έναρξης: 11:00
Ομιλία & μουσικό δρώμενο «Η Σημαία και ο Εορτασμός της Απελευθέρωσης» 19:00
Ομιλία & μουσικό δρώμενο «Η Σημαία και ο Εορτασμός της Απελευθέρωσης» @ Εθνικό Ιστορικό Μουσείο - Μέγαρο Παλαιάς Βουλής
Οκτ 12, 19:00
Διοργάνωση: Ιστορικό Αρχείο Δήμου Αθηναίων Ομιλητής: Ελευθέριος Γ. Σκιαδάς, Αντιδήμαρχος Αθηναίων Συμμετέχουν η Χορωδία του Εθνικού Ωδείου “Μανώλης Καλομοίρης” & μέλη της Ακαδημαϊκής χορωδίας νέων Αθηνών. Διευθύνει ο Σπύρος Κλάψης. Συνοδεύει στο πιάνο η Σοφία
13
Αγώνας δρόμου «Δρόμος μνήμης και τιμής: Μπλοκ 15 – Σκοπευτήριο Καισαριανής» 09:00
Αγώνας δρόμου «Δρόμος μνήμης και τιμής: Μπλοκ 15 – Σκοπευτήριο Καισαριανής» @ Στρατόπεδο Χαϊδαρίου Καραϊσκάκης Α’ – Μπλοκ 15
Οκτ 13, 09:00
Συνδιοργάνωση: Περιφέρεια Αττικής και Υπουργείο Εθνικής Άμυνας Εκκίνηση: ώρα 09:00, Στρατόπεδο Χαϊδαρίου Καραϊσκάκης Α’ – Μπλοκ 15 Τερματισμός: Σκοπευτήριο Καισαριανής Δήλωση συμμετοχής (έως την Τετάρτη 9 Οκτωβρίου 2019): https://forms.gle/HvWDaq3Upvhqm58XA
14
15
16
17
18
Κινηματογραφική προβολή «Η τύχη των ιταλών στρατιωτών μετά τη συνθηκολόγηση της Ιταλίας» 19:00
Κινηματογραφική προβολή «Η τύχη των ιταλών στρατιωτών μετά τη συνθηκολόγηση της Ιταλίας» @ Ιταλικό Μορφωτικό Ινστιτούτο Αθηνών (InstitutoItaliano di Cultura-Atene)
Οκτ 18, 19:00
Προβολή του ντοκιμαντέρ memΟRIA του Γιώργου Ιατρού Θα ακολουθήσει συζήτηση με τον σκηνοθέτη. Τοποθεσία: Ιταλικό Μορφωτικό Ινστιτούτο Αθηνών (InstitutoItaliano di Cultura-Atene), Πατησίων 47 Ώρα έναρξης: 19:00
19
Περίπατος Τέχνης στου Ζωγράφου
Περίπατος Τέχνης στου Ζωγράφου @ Εργαστήριο Γιάννη Παππά/Μουσείο Μπενάκη
Οκτ 19 – Οκτ 20 όλη την ημέρα
Ξενάγηση στο εργαστήριο του γλύπτη Γιάννη Παππά και γνωριμία με το έργο του στα χρόνια της Κατοχής. Διοργάνωση: Εργαστήριο Γιάννη Παππά / Μουσείο Μπενάκη Ακολουθεί ξενάγηση στην έκθεση «Χαράγματα Μνήμης 1941-1944: Από τη Συλλογή του
Εκδήλωση λόγου & θεατρικό αναλόγιο «Το θέατρο στην κατοχική Αθήνα» 19:00
Εκδήλωση λόγου & θεατρικό αναλόγιο «Το θέατρο στην κατοχική Αθήνα» @ Εθνικό Θέατρο, Κτίριο Τσίλλερ – Αίθουσα Εκδηλώσεων
Οκτ 19, 19:00
Για τη θεατρική ζωή στη Κατοχή, το Θέατρο Τέχνης του Καρόλου Κουν και το Θεατρικό Σπουδαστήριο του Βασίλη Ρώτα συζητούν η Δηώ Καγγελάρη, θεατρολόγος, επίκουρη καθηγήτρια στο Τμήμα Θεάτρου της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ και δύο «αυτόπτες μάρτυρες»:
20
21
Κινηματογραφική προβολή «Η Κατοχή στο σύγχρονο ελληνικό ντοκιμαντέρ» 18:30
Κινηματογραφική προβολή «Η Κατοχή στο σύγχρονο ελληνικό ντοκιμαντέρ» @ Κινηματογράφος Τριανόν
Οκτ 21, 18:30
Προβολές τριών ελληνικών ντοκιμαντέρ παραγωγής 2018 – 2019, που εντάχθηκαν στο πρόγραμμα του φετινού Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης με θεματική την περίοδο της Κατοχής στην Ελλάδα. Τα ρόδα, τα τριαντάφυλλα (Το μπλόκο της Καλαμαριάς) του Μιχάλη
22
Κινηματογραφική προβολή «Αντίσταση και συνεργασία στον ευρωπαϊκό κινηματογράφο» 18:00
Κινηματογραφική προβολή «Αντίσταση και συνεργασία στον ευρωπαϊκό κινηματογράφο» @ Κινηματογράφος Τριανόν
Οκτ 22, 18:00
Προβολές τριών ταινιών του ευρωπαϊκού κινηματογράφου που προσεγγίζουν και τις δύο όψεις του νομίσματος στις σχέσεις των κατακτημένων λαών με τους Ναζί: την αντίσταση απέναντι στους κατακτητές, αλλά και τη συνεργασία με τις δυνάμεις του
23
Κινηματογραφική προβολή «Αντίσταση και συνεργασία στον ευρωπαϊκό κινηματογράφο» 18:00
Κινηματογραφική προβολή «Αντίσταση και συνεργασία στον ευρωπαϊκό κινηματογράφο» @ Κινηματογράφος Τριανόν
Οκτ 23, 18:00
Προβολές τριών ταινιών του ευρωπαϊκού κινηματογράφου που προσεγγίζουν και τις δύο όψεις του νομίσματος στις σχέσεις των κατακτημένων λαών με τους Ναζί: την αντίσταση απέναντι στους κατακτητές, αλλά και τη συνεργασία με τις δυνάμεις του
24
25
26
27
28
29
30
31

ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ

πατήστε τα βελάκια αριστερά και δεξιά για περισσότερα

14 Μαΐου 1944

περισσότερα

17-20 Μαΐου 1944

περισσότερα

19 Αυγούστου 1944

περισσότερα

2 Σεπτεμβρίου 1944

περισσότερα

6 Σεπτεμβρίου 1944

περισσότερα

26 Σεπτεμβρίου 1944

περισσότερα

7 Οκτωβρίου 1944

περισσότερα

12 Οκτωβρίου 1944

περισσότερα

13 Οκτωβρίου 1944

περισσότερα

14 Οκτωβρίου 1944

περισσότερα

15 Οκτωβρίου 1944

περισσότερα

16 Οκτωβρίου 1944

περισσότερα

17 Οκτωβρίου 1944

περισσότερα

18 Οκτωβρίου 1944

περισσότερα

3 Νοεμβρίου 1944

περισσότερα

Γνωρίστε την ιστορία της πόλης στα ταραγμένα χρόνια από τον Πόλεμο έως την Απελευθέρωση.
Ανακαλύψτε τα σημεία της πόλης όπου η Κατοχή αλλά και η Αντίσταση άφησαν τα αποτυπώματα τους.
Ενημερωθείτε για το πρόγραμμα των φετινών εκδηλώσεων.
Γιορτάζουμε την απελευθέρωση από το φασισμό, γνωρίζουμε την πόλη μας και την ιστορία της.

ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ

πατήστε πάνω σε ένα σημείο του χάρτη για περισσότερα

ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ
Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία
Περιφέρεια Αττικής
Δήμος Αθηναίων
Γενικά Αρχεία του Κράτους
ΕΡΤ

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ
Αρχεία Σύγχρονης Κοινωνικής Ιστορίας
Γενικά Αρχεία του Κράτους
Ελληνικό Λογοτεχνικό και Ιστορικό Αρχείο-Μ.Ι.Ε.Τ.
ΕΡΤ-Αρχείο
Μουσείο Μπενάκη
Πολεμικό Μουσείο

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Βιβλιοθήκη της Βουλής των Ελλήνων
ΔΕΗ
Δήμος Κερατσινίου-Δραπετσώνας
Δήμος Πειραιά
Ιστορικό Αρχείο ΔΕΗ
Ιστορικό Αρχείο Δήμου Αθηναίων
Ιστορικό Αρχείο ΕΤΕ
Μέγαρο Μουσικής Αθηνών
Οργανισμός Πολιτισμού Αθλητισμού και Νεολαίας Δήμου Αθηναίων
Σύνδεσμος Φυλακισθέντων και Εξορισθέντων Αντιστασιακών 1967-1974
Ταινιοθήκη της Ελλάδος
Υπουργείο Εθνικής Άμυνας
Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων
Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού