ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ 2017

Η Αθήνα Ελεύθερη στο Πάρκο Ελευθερίας

1-29 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

«Αθήνα 1940-1944. Η πόλη και οι άνθρωποί της. Πόλεμος, Κατοχή, Αντίσταση, Απελευθέρωση»

Έκθεση αρχειακού και φωτογραφικού υλικού*

Κτήριο 6, πρώην ΕΑΤ-ΕΣΑ, Πάρκο Ελευθερίας – Κέντρο Τεχνών Δήμου Αθηναίων
Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή και Σάββατο 9:00-21:00
Τρίτη, Πέμπτη και Κυριακή 9:00-14:30

Επιμέλεια έκθεσης: Γιάννης Γκλαβίνας, Τάσος Σακελλαρόπουλος, Μενέλαος Χαραλαμπίδης
Καλλιτεχνική επιμέλεια: Παύλος Θανόπουλος

1-29 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

«Ένα γλυκό ξημέρωμα. Ιστορίες κόμικς για την κατοχική Αθήνα»

Έκθεση κόμικς*

Κτήριο 6, πρώην ΕΑΤ-ΕΣΑ, Πάρκο Ελευθερίας – Κέντρο Τεχνών Δήμου Αθηναίων
Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή και Σάββατο 9:00-21:00
Τρίτη, Πέμπτη και Κυριακή 9:00-14:30

Συμμετέχουν με έργα τους οι: Τόμεκ Γιοβάνης, Γιώργος Γούσης, Σπύρος Δερβενιώτης, Πέτρος Ζερβός, Δημήτρης Καμένος, Λέανδρος, Τάσος Μαραγκός, Θοδωρής Μπαργιώτας, Αλέξια Οθωναίου, Αλέκος Παπαδάτος, Θανάσης Πέτρου, Soloup, Γιώργος Τραγάκης, Γιώργος Φαραζής, Πέτρος Χριστούλιας
Επιμέλεια έκθεσης: Γιάννης Κουκουλάς

* Οι εκθέσεις συνοδεύονται από εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα την Κατοχή.
Σχεδιασμός: Ιωάννα Δεκατρή, Ευαγγελία Κουνέλη, Παναγιώτης Πυρπυρής

Οργανωμένες ξεναγήσεις

Σχολεία: Δευτέρα έως Παρασκευή 9:30 και 11:30
Ομάδες ενηλίκων: Τετάρτη και Σάββατο 17:30, Κυριακή 11:30
Δήλωση συμμετοχής: 210 3735253 (θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας)
Ώρες επικοινωνίας: Δευτέρα-Παρασκευή 9:00-16:00

Κυριακή, 1 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

«Τα τραγούδια της Κατοχής»

Συναυλία

Μάντρα μπλόκου Κοκκινιάς,
Νίκαια (Ηλιουπόλεως & Κιλικίας)
Ώρα έναρξης: 20:00

Τραγουδούν: Αφροδίτη Μάνου, Βασίλης Κορακάκης, Εύη Μάζη
Επιλογή-ανάγνωση κειμένων: Μάνια Παπαδημητρίου – Αλέξης Βάκης
Μουσική επιμέλεια-ενορχηστρώσεις: Αλέξης Βάκης
Παίζουν οι μουσικοί: Βασίλης Κορακάκης (μπουζούκι-μαντολίνο), Πέτρος Καπέλλας (μπουζούκι-μαντολίνο), Ντίνος Χατζηιορδάνου (ακορντεόν), Εύη Μάζη (φλάουτο), Γιώργος Γουρζουλίδης (πιάνο), Δημήτρης Μαρινόπουλος (κιθάρα), Νίκος Γύρας (κοντραμπάσο)

ΣΑΒΒΑΤΟ, 7 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

«Στα βάθη του καθημερινού»: Προσεγγίζοντας την κοινωνία της περιόδου 1940-44 στη διδακτική πράξη

Εκπαιδευτική δράση

Κτήριο 6, πρώην ΕΑΤ-ΕΣΑ, Πάρκο Ελευθερίας -Κέντρο Τεχνών Δήμου Αθηναίων
Ώρα έναρξης: 10:30 (διάρκεια: 4 ώρες)

Επιμορφωτικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης
Περιλαμβάνει παρουσίαση εκπαιδευτικού υλικού και τα βιωματικά εργαστήρια (workshops):
Η πείνα στην κατοχή
Εισηγητής: δρ. Παναγιώτης Πυρπυρής, Σχολικός Σύμβουλος Φιλολόγων Γ΄Αθήνας (έως 25 άτομα, Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης)

Προσεγγίζοντας ευαίσθητα και «δύσκολα»

θέματα: Η συνεργασία με τον κατακτητή
Εισηγήτρια: δρ. Βασιλική Σακκά, Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων Μεσσηνίας (έως 25 άτομα, μόνο Β/θμιας εκπαίδευσης)

Δήλωση συμμετοχής: 210 3735253 (θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας)
Ώρες επικοινωνίας: Δευτέρα-Παρασκευή 9:00-16:00

Κυριακή, 8 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

«Ο κύκλος των «μάταιων» πράξεων»

Θεατρική παράσταση

Σκοπευτήριο Καισαριανής
(είσοδος από την οδό Ηρώων Σκοπευτηρίου)
Ώρα έναρξης: 19:00

Μια παράσταση-εγκατάσταση στο Σκοπευτήριο της Καισαριανής για τη ζωή και τον θάνατο του Ναπολέοντα Σουκατζίδη
Διασκευή-σκηνοθεσία:
Αγγελική Κασόλα
Ερμηνεύουν:
Γιάννης Καρούνης – Ειρήνη Μελά
Συμμετέχουν μουσικοί και τραγουδιστές, καθώς και εθελοντές άνδρες και γυναίκες από όλη την Ελλάδα.
Το έργο βασίζεται στο ομότιτλο βιβλίο του Σπύρου Τζόκα

Δευτέρα, 9 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

«Ο επετειακός εορτασμός της Απελευθέρωσης της Αθήνας: ένα χρονικό»

Ομιλία

Κτήριο 6, πρώην ΕΑΤ-ΕΣΑ, Πάρκο Ελευθερίας – Κέντρο Τεχνών Δήμου Αθηναίων
Ώρα έναρξης: 19:00

Ομιλητές: Ελευθέριος Γ. Σκιαδάς, Σύλλογος των Αθηναίων
Ζέττα Αντωνοπούλου
, Ιστορικό Αρχείο Δήμου Αθηναίων

Τετάρτη, 11 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

«Ιστορίες της Κατοχής μέσα από τα αρχεία»

Ομιλία

Κτήριο 6, πρώην ΕΑΤ-ΕΣΑ, Πάρκο Ελευθερίας –
Κέντρο Τεχνών Δήμου Αθηναίων
Ώρα έναρξης: 19:00

Ομιλητές: Άντα Κάπολα, Αρχεία Σύγχρονης Κοινωνικής Ιστορίας
Δημήτρης Μπαχάρας, Ελληνικό Λογοτεχνικό και Ιστορικό Αρχείο-Μ.Ι.Ε.Τ.
Τάσος Σακελλαρόπουλος, Μουσείο Μπενάκη-Ιστορικά Αρχεία
Γεωργία Ιμσιρίδου, Μουσείο Μπενάκη-Φωτογραφικά Αρχεία

Πέμπτη, 12 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

«Έπαρση της σημαίας στον βράχο της Ακρόπολης και κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη»

Επετειακή τελετή του Δήμου Αθηναίων
Ώρα έναρξης: 11:00

Πέμπτη, 12 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

«Αθήνα, ανοχύρωτη πόλη»

Συναυλία

Κτήριο 6, πρώην ΕΑΤ-ΕΣΑ, Πάρκο Ελευθερίας – Κέντρο Τεχνών Δήμου Αθηναίων
Ώρα έναρξης: 19:00

Τραγουδούν: Φοίβος Δεληβοριάς – Ματούλα Ζαμάνη
Επιλογή κειμένων:
Φοίβος Δεληβοριάς – Μενέλαος Χαραλαμπίδης
Παίζουν οι μουσικοί:
Παναγιώτης Τσεβάς (ακορντεόν-πιάνο), Yoel Soto (μπάσο), Κώστας Νικολόπουλος (κιθάρα), Θάνος Καζαντζής
(τύμπανα), Γιάννης Κονταράτος (βιολί)

 

Σάββατο, 14 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

««Στα βάθη του καθημερινού»: Προσεγγίζοντας την κοινωνία της περιόδου 1940-44 στη διδακτική πράξη»

Εκπαιδευτική δράση

Κτήριο 6, πρώην ΕΑΤ-ΕΣΑ, Πάρκο Ελευθερίας – Κέντρο Τεχνών Δήμου Αθηναίων
Ώρα έναρξης: 10:30 (διάρκεια: 4 ώρες)

Επιμορφωτικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης
Περιλαμβάνει παρουσίαση εκπαιδευτικού υλικού και τα βιωματικά εργαστήρια (workshops):

«Γιατί πολεμήσαν…». Ένα εκπαιδευτικό σενάριο για την προσέγγιση της ιστορικής περιόδου 1940-1944 στην Ελλάδα
Εισηγήτρια: δρ. Ευαγγελία Κουνέλη, Σχολική Σύμβουλος Α/θμιας Εκπαίδευσης Ανατ. Αττικής (έως 25 άτομα, Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης)

Η Καθημερινή ζωή στην Κατοχή: Αθέατες όψεις
Εισηγήτρια: Ιωάννα Δεκατρή, Μsc, Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων Δ.Ε. Γ΄Αθήνας (έως 25 άτομα, Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης)

Δήλωση συμμετοχής: 210 3735253 (θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας)
Ώρες επικοινωνίας: Δευτέρα-Παρασκευή 9:00 – 16:00

Κυριακή, 15 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

«Δρόμος μνήμης και τιμής: Μπλοκ 15 – Σκοπευτήριο Καισαριανής»

Αγώνας δρόμου

Εκκίνηση: Στρατόπεδο Χαϊδαρίου (Καραϊσκάκης Α΄- Μπλοκ 15, ώρα 8:30)
Τερματισμός: Σκοπευτήριο Καισαριανής
Δήλωση συμμετοχής

Κυριακή, 15 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

«Αντίσταση και Δωσιλογισμός στην κατεχόμενη Αθήνα»

Ιστορικός περίπατος

Περιήγηση με τον ιστορικό Μενέλαο Χαραλαμπίδη
Σημείο συνάντησης: Προπύλαια Πανεπιστημίου Αθηνών
Ώρα έναρξης: 11:00

Κυριακή, 15  ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

«Τα τραγούδια της Κατοχής»

Συναυλία

Εργοστάσιο της Ηλεκτρικής (ΔΕΗ), Κερατσίνι
Ώρα έναρξης: 19:30

Τραγουδούν: Αφροδίτη Μάνου, Βασίλης Κορακάκης, Εύη Μάζη
Επιλογή-ανάγνωση κειμένων: Μάνια Παπαδημητρίου – Αλέξης Βάκης
Μουσική επιμέλεια-ενορχηστρώσεις: Αλέξης Βάκης
Παίζουν οι μουσικοί: Βασίλης Κορακάκης (μπουζούκι-μαντολίνο), Πέτρος Καπέλλας (μπουζούκι-μαντολίνο), Ντίνος Χατζηιορδάνου (ακορντεόν), Εύη Μάζη (φλάουτο), Γιώργος Γουρζουλίδης (πιάνο), Δημήτρης Μαρινόπουλος (κιθάρα), Νίκος Γύρας (κοντραμπάσο)

Τετάρτη, 18 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

«Ιστορίες της Κατοχής μέσα από τα αρχεία»

Ομιλία

Κτήριο 6, πρώην ΕΑΤ-ΕΣΑ, Πάρκο Ελευθερίας – Κέντρο Τεχνών Δήμου Αθηναίων
Ώρα έναρξης: 19:00

Ομιλητές: Μαρία Βλασσοπούλου, Βιβλιοθήκη της Βουλής των Ελλήνων
Γιάννης Γκλαβίνας,
Γενικά Αρχεία του Κράτους
Βασίλης Αλεξόπουλος ,
ΕΡΤ-Αρχείο

Δευτέρα, 23 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

«Δημόσια Ιστορία και χώρος. Αθήνα: από τη λήθη στη μνήμη»

Ομιλία

Κτήριο 6, πρώην ΕΑΤ-ΕΣΑ, Πάρκο Ελευθερίας – Κέντρο Τεχνών Δήμου Αθηναίων
Ώρα έναρξης: 19:00

Ομιλητές: Σταύρος Σταυρίδης, Καθηγητής Αρχιτεκτονικής ΕΜΠ
Μενέλαος Χαραλαμπίδης,
δρ. Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών
Κατερίνα Αρβανιτάκη,
Ομάδα Προφορικής Ιστορίας Αθηνών

Τετάρτη, 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

«Ιστορίες της Κατοχής μέσα από τα αρχεία»

Ομιλία

Κτήριο 6, πρώην ΕΑΤ-ΕΣΑ, Πάρκο Ελευθερίας – Κέντρο Τεχνών Δήμου Αθηναίων
Ώρα έναρξης: 19:00

Ομιλητές: Ζανέτ Μπαττίνου, Εβραϊκό Μουσείο
Ζέττα Αντωνοπούλου, Ιστορικό Αρχείο Δήμου Αθηναίων
Βαγγέλης Καραμανωλάκης, Ιστορικό Αρχείο Πανεπιστημίου Αθηνών
Ευαγγελία Μπαφούνη, Ιστορικό Αρχείο Δήμου Πειραιά

Κυριακή, 29 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

«Μέρες Κατοχής. Ο βομβαρδισμός του Πειραιά»

Ιστορικός περίπατος

Περιήγηση με την ιστορικό Ευαγγελία Μπαφούνη
Σημείο συνάντησης: Είσοδος ναού Αγίας Τριάδας Πειραιά
Ώρα έναρξης: 11:00

Τετάρτη, 1 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

«Αθήνα ελεύθερη – Ένα μουσικό ταξίδι
στην Αθήνα του 1944»

Συναυλία

Μέγαρο Μουσικής Αθηνών-Αίθουσα «Χρήστος Λαμπράκης»
Ώρα έναρξης: 20:30

Επετειακή συναυλία της Συμφωνικής Ορχήστρας του Δήμου Αθηναίων
Συμμετέχει η Χορωδία του Δήμου Αθηναίων
Μουσική Διεύθυνση: Ανδρέας Τσελίκας
Διεύθυνση-Διδασκαλία χορωδίας: Σταύρος Μπερής

ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία
Περιφέρεια Αττικής
Δήμος Αθηναίων
Γενικά Αρχεία του Κράτους
ΕΡΤ

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ

Αρχεία Σύγχρονης Κοινωνικής Ιστορίας
Γενικά Αρχεία του Κράτους
Ελληνικό Λογοτεχνικό και Ιστορικό Αρχείο-Μ.Ι.Ε.Τ.
ΕΡΤ-Αρχείο
Μουσείο Μπενάκη
Πολεμικό Μουσείο

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Αρχεία Σύγχρονης Κοινωνικής Ιστορίας
Βιβλιοθήκη της Βουλής των Ελλήνων
Δήμος Καισαριανής
Δήμος Κερατσινίου-Δραπετσώνας
Δήμος Νίκαιας-Αγίου Ιωάννη Ρέντη
Δήμος Πειραιά
Δημοτική Βιβλιοθήκη Καλλιθέας
Εβραϊκό Μουσείο
Ελληνικό Λογοτεχνικό και Ιστορικό Αρχείο-Μ.Ι.Ε.Τ.
Ιστορικό Αρχείο Δήμου Αθηναίων
Ιστορικό Αρχείο Πανεπιστημίου Αθηνών
Λύκειον των Ελληνίδων
Μουσείο Μπενάκη
Οργανισμός Πολιτισμού Αθλητισμού και Νεολαίας Δήμου Αθηναίων
Σύλλογος των Αθηναίων
Σύνδεσμος Φυλακισθέντων και Εξορισθέντων Αντιστασιακών 1967-1974
Υπουργείο Εθνικής Άμυνας

Επιστημονικός υπεύθυνος των εκδηλώσεων

Μενέλαος Χαραλαμπίδης, δρ. Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών

Επιμέλεια οργάνωσης-ομάδα συντονισμού εκδηλώσεων

  • Ζέττα Αντωνοπούλου, Προϊσταμένη Ιστορικού Αρχείου Δήμου Αθηναίων
  • Μαρία Βλασσοπούλου, Προϊσταμένη Τμήματος Μπενακείου Βιβλιοθήκης, Βιβλιοθήκη της Βουλής των Ελλήνων
  • Ειρήνη Γιανναρά, Δημοσιογράφος, Πρώτο Πρόγραμμα – ΕΡΤ
  • Γιώργος Γιουκάκης, Διευθυντής Προγράμματος Ραδιοφωνίας – ΕΡΤ
  • Άννα Ενεπεκίδου, Υπεύθυνη Τομέα Εκθέσεων, Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία
  • Ανδρέας Θεολόγου, Σύμβουλος Αντιπεριφερειάρχη Κεντρικού Τομέα Αθηνών, Περιφέρεια Αττικής
  • Μαριέττα Μινώτου, Διευθύντρια Γενικών Αρχείων του Κράτους
  • Χριστίνα Σάρρα, Προϊσταμένη Τμήματος Οργάνωσης & Μελετών – Κ.Υ. των ΓΑΚ
  • Μενέλαος Χαραλαμπίδης, δρ. Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Ελένη Χρονοπούλου, Προϊσταμένη Μουσείων, Συλλογών και Πολιτιστικών Χώρων Ο.Π.Α.Ν.Δ.Α

Συντονισμός και οργάνωση εκπαιδευτικών δράσεων

  • Μαρία Βλασσοπούλου, Προϊσταμένη Τμήματος Μπενακείου Βιβλιοθήκης, Βιβλιοθήκη της Βουλής των Ελλήνων
  • Αντώνης Καζάκος, Υπεύθυνος Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων, Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία